Paminklai yra tarsi vertingi archyvai; jei iš jų pašalinsite puslapius, t. y. komponentus ar įrangos dalis, arba juos neteisingai išversite, t. y. pakeisite komponentus naujais, tariamai geresniais, informacijos nebebus galima teisingai suprasti. Todėl tai, kas įmanoma, turi būti pasverta ir išsaugota itin kruopščiai.

Reguliari paminklo techninė priežiūra ir laiku atliekamas remontas taupo išlaidas! Daugiau informacijos paminklai Vilniuje pas mus.

Intervencijos mažinimas taupo išlaidas! Tai reiškia, kad pirmenybė teikiama išsaugojimui ir remontui, o ne atnaujinimui!

Patarimai paminklai

Laiku pasikonsultuokite su paminklosaugos institucijomis savo rajone ar mieste – reikia atitinkamo leidimo!

Ieškokite paminklosaugos ekspertų (amatininkų, architektų, restauratorių ir kt.). Svarbu pagrįsta anamnezė ir diagnozė, pagrįsta preliminariais tyrimais ir ekspertų išvadomis!

Atkūrimo etapų prioritetų nustatymas padeda suderinti priemones su turimomis lėšomis.

Turėtų būti įvertintos ir suremontuotos originalios esamos konstrukcijos statybinės medžiagos, atsižvelgiant į jų amžių. Kuo senesnis ir (arba) labiau išpuoselėtas, tuo svarbesnis kruopštus remontas.

  • Rankų darbo komponentai ir (arba) komponentai, kurie yra statybos laikotarpio dalis, turėtų būti keičiami tik tuo atveju, jei jie yra akivaizdžiai prastos kokybės ir ne dėl taisytinų pažeidimų. Tai ypač aktualu langams!
  • Į energijos taupymą reikia žiūrėti rimtai, taip pat ir paminklų atveju, tačiau ne pastato struktūros praradimo kaina. Paminklams netaikomi plataus užmojo EnEV reikalavimai, kurie paprastai taikomi gyvenamiesiems, biurų ir tam tikriems komerciniams pastatams.
  • Istoriniams amatų metodams ir medžiagų formulėms, jei jos tinkamos, turėtų būti teikiama pirmenybė, o ne naujai sukurtiems statybos produktams dėl nežinomos sąveikos pavojaus!
  • Patikrinkite galimybę naudoti istoriškai perduotas statybines medžiagas, nes jas dažnai lengviau tvarkyti, taip pat ir priežiūros požiūriu!

Naudodami statybines medžiagas apsvarstykite, ar gali būti veiksnių, dėl kurių vėliau jas reikės pašalinti arba pakeisti, pavyzdžiui, elastingus sandariklius, kurių lankstumas po kelerių metų nebetenka prasmės, ypač tose vietose, į kurias ilgą laiką negalima patekti, ir apsvarstykite šalinimo išlaidas arba pasekmes aplinkai. Ne visi specialistai, projektuotojai ir amatininkai tai žino ar yra apmokyti.

By Domas