Jei problemos jūsų gyvenime trukdo jums gerai funkcionuoti ar jaustis, profesionali pagalba gali būti labai svarbi.

O jei turite problemų, žinokite, kad esate ne vienas: Psichikos sveikatos sutrikimai yra realūs, dažni ir dažnai gydomi. 2012 m. JAV vyriausybės Piktnaudžiavimo psichoaktyviosiomis medžiagomis ir psichikos sveikatos paslaugų administracijos atlikto Nacionalinio narkotikų vartojimo ir sveikatos tyrimo duomenimis, maždaug 1 iš 5 suaugusių amerikiečių (beveik 44 mln. žmonių) ir 13-20 proc. vaikų, gyvenančių Jungtinėse Amerikos Valstijose, tam tikrais metais patiria diagnozuojamų psichikos sveikatos sutrikimų.

Kodėl verta pasikonsultuoti su psichikos sveikatos specialistu


Ročesterio universiteto Medicinos mokyklos Psichiatrijos departamentas pateikia šias 5 svarbiausias priežastis, dėl kurių psichiatro konsultacija yra verta dėmesio.

Mintys

Pirmoji – kai jūsų mintys, emocijos ar elgesys yra nekontroliuojami, ypač kai jie daro įtaką jūsų santykiams, darbui ar savijautai. Niekada nesijauskite nesmagiai prašydami pagalbos, kai esate sutrikę ar apimti depresijos.

Gyvenimas

Kitas atvejis – kai jums sunku susidoroti su skaudžiais gyvenimo iššūkiais, pavyzdžiui, sunkia liga, artimo žmogaus netektimi, skyrybomis ar darbo problemomis. Šios problemos gali būti jūsų asmeninės, bet gali apimti ir kitų žmonių, kurie jums rūpi, problemas.

Alkoholio vartojimas

Trečiasis atvejis – kai alkoholio ar narkotikų vartojimas trukdo jūsų sveikatai, emocijoms, santykiams, darbui ar gebėjimui atlikti kasdienes pareigas.
Kitas atvejis – kai esate pasimetęs, kupinas emocijų ir jums reikia rūpestingo, bet nešališko asmens, kuris padėtų apsispręsti tarp sudėtingų pasirinkimų.
Ir galiausiai, kai jaučiate, kad gyventi nebeverta, kad esate beviltiškas ir pasiekėte galą, ir verčiau mirti, nei jausti dabarties skausmą. Tokios kančios apimti nesate pasirengę priimti sprendimus, susijusius su gyvybe ar mirtimi. Prašykite pagalbos.
Dauguma žmonių, kurie kreipiasi pagalbos, jaučiasi geriau. Išsamus psichikos sveikatos specialisto įvertinimas padės nustatyti diagnozę ir nustatyti gydymo planą. Psichikos sveikatos problemų gydymas gali apimti medikamentinį gydymą ir psichoterapiją. Kai kuriais atvejais abu šie būdai gerai veikia kartu. Jei pagal diagnozę sudaromas gydymo planas, į kurį įtraukiami vaistai, psichiatras padės nustatyti tinkamus vaistus ir jų dozę.

Diagnozavus tokias psichikos sveikatos problemas kaip bipolinis sutrikimas, psichozė ar šizofrenija, gydymo metu reikia vartoti vaistus. Kita vertus, depresija ir nerimas yra dvi būklės, kurioms gydyti dažnai nereikia vaistų ir kurioms gydyti naudingesnė gali būti psichoterapija.

Psichiatras yra gydytojas, galintis skirti vaistų. Psichiatrai medicinos mokykloje mokosi visų medicinos šakų. Baigęs medicinos mokyklą, psichiatras įgyja papildomą išsilavinimą, kad išmoktų vertinti psichikos ligas ir gydyti psichikos sveikatos problemas vaistais. Psichologas yra asmuo, įgijęs aukštąjį išsilavinimą, mokantis, kaip nustatyti ir gydyti psichikos sveikatos sutrikimus nemedikamentinėmis priemonėmis (t. y. pokalbių terapija, o ne vaistais).

Psichikos sveikatos sutrikimai

Tačiau tai yra bendri apibendrinimai. Psichikos sveikatos sutrikimai yra pašalinimo diagnozės, t. y. prieš nustatant diagnozę, kad asmuo serga psichikos sveikatos sutrikimu, reikia pašalinti fizines ligas kaip priežastį. Daugelį tų pačių simptomų, kurie pasireiškia sergant depresija, gali sukelti hipotirozė, kai kurie vėžiniai susirgimai, infekciniai procesai ar kai kurie kiti neurologiniai sutrikimai. Į žmogų, kuris yra apmokytas nustatyti ir atskirti šiuos pagrindinius veiksnius, pavyzdžiui, psichiatrą, taip pat gydytoją ar bendrosios praktikos gydytoją, gali būti geriau kreiptis pirmiausia bandant nustatyti problemos priežastį.

Pacientams, kurių ligos istorija yra sudėtinga, kurie turi neurologinių problemų arba serga ūmia liga, geriausia kreiptis į psichiatrą.

By Domas