Prezervatyvas – dėvimas ant varpos lytinių santykių metu (vyriški prezervatyvai) arba įkišamas į makštį prieš lytinius santykius (moteriški prezervatyvai). Jie sukuria barjerą, kuris neleidžia spermai ir kitiems kūno skysčiams patekti į makštį, tiesiąją žarną ar burną.

Galite išgirsti, kad prezervatyvas vadinamas barjeriniu metodu. Tačiau, kad ir kaip juos vadintumėte, prezervatyvų paskirtis ta pati. Jie apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų (LPL) ir nėštumo. Be to, jie yra gera kontracepcijos priemonė, nes yra pigūs, lengvai gaunami ir nereikia iš anksto planuoti, kaip juos naudoti.

Kiek veiksmingi prezervatyvai?

Prezervatyvų veiksmingumas labai priklauso nuo to, ar tinkamai juos naudojate.

Tinkamai naudojami vyriški prezervatyvai yra maždaug 98 % veiksmingi, kad apsaugotų nuo nėštumo. Tai reiškia, kad per vienerius metus pastos 2 iš 100 moterų, kurių partneriai visada tinkamai naudoja prezervatyvus. Šis skaičius padidėja iki 18 iš 100 moterų, kurių partneriai ne visada teisingai naudoja prezervatyvą.

Tinkamai naudojami moteriški prezervatyvai yra maždaug 95 % veiksmingi. Jei juos naudojate netinkamai, jie veikia tik 79 % atvejų.

Prezervatyvai taip pat labai sumažina tikimybę, kad vienas asmuo perduos lytiniu keliu plintančią ligą kitam, ypač jei juos dėvite kiekvieną kartą, kai turite lytinių santykių. Tačiau neturėti lytinių santykių yra vienintelis būdas būti 100 % tikriems, kad neužsikrėsite kokia nors liga.

Vis dėlto prezervatyvai labai veiksmingai apsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų, tokių kaip gonorėja, chlamidiozė, herpesas ir ŽIV (virusas, sukeliantis AIDS). Tiksli rizika priklauso nuo ligos tipo. Pavyzdžiui, prezervatyvai beveik 100 % veiksmingai apsaugo nuo ŽIV. Tačiau ŽPV, labiausiai paplitusi lytiškai plintanti liga, gali užkrėsti vietas, kurių prezervatyvas nedengia, pavyzdžiui, kapšelį. Prezervatyvai sumažina riziką užsikrėsti ŽPV, bet jos neišvengia.

Kokių rūšių prezervatyvų galima įsigyti?

Yra daugybė vyriškų prezervatyvų rūšių, įskaitant:

Lateksiniai, plastikiniai. Dauguma žmonių naudoja latekso prezervatyvus. Jei esate jautrus arba alergiškas šiai medžiagai, galite naudoti pagamintus iš plastiko: poliuretano arba poliizopreno. Lateksiniai ir plastikiniai prezervatyvai gali apsaugoti jus nuo lytiškai plintančių ligų bet kokio lytinio akto metu: vaginalinio, oralinio ir analinio.

Lubrikuoti

Lubrikacija, arba lubrikantas, yra plonas skysčio sluoksnis ant prezervatyvo. Jis gali padėti išvengti skausmo ir sudirginimo sekso metu, taip pat gali padėti prezervatyvui nesutrūkti. Jei perkate tokį prezervatyvą, ant kurio dar nėra lubrikanto, tikriausiai norėsite pridėti šiek tiek lubrikanto, kad seksas būtų patogesnis. Įsitikinkite, kad naudojate vandens pagrindo produktą, skirtą seksui. Aliejaus pagrindo lubrikantai, pavyzdžiui, vazelinas, gali pažeisti prezervatyvą ir neleisti jam veikti.

Padengti spermicidais

Tai cheminė medžiaga, vadinama nonoxynol-9, kuri naikina spermatozoidus. Kai kurie prezervatyvai parduodami padengti juo. Tai gali sumažinti nėštumo riziką, tačiau spermicido kiekis, esantis kartu su prezervatyvu, tikriausiai nėra pakankamas, kad būtų galima daryti skirtumą. Jei norite papildomos apsaugos, naudokite atskirą spermatozoidus naikinantį produktą. Nonoksinolis-9 gali sudirginti lytinius organus, todėl gali padidėti tikimybė užsikrėsti ŽIV.

Tekstūriniai prezervatyvai

Jiems priskiriami briaunuoti ir dygliuoti. Jie skirti padidinti malonumą jums arba jūsų partneriui. Tačiau tai, kaip jaučiatės jūs, gali skirtis nuo to, kas patinka kitam žmogui. Jei prezervatyvas neleidžia jums ar jūsų partneriui mėgautis seksu, išbandykite tekstūrinius ir pažiūrėkite, ar jie jausitės geriau. Taip pat galite prezervatyvą užsidėti kaip preliudijos dalį.
Taip pat galite rasti šviečiančių tamsoje ar kitų naujoviškų prezervatyvų. Tačiau būkite atsargūs: Tokie prezervatyvai paprastai nėra patvirtinti FDA ir gali neapsaugoti nuo nėštumo ar lytiškai plintančių ligų. Įsitikinkite, kad ant pakuotės aiškiai nurodyta, jog gaminys apsaugo nuo abiejų šių ligų.

Yra tik vienos rūšies moteriški prezervatyvai, kuriuos FDA patvirtino naudoti JAV. Jie pagaminti iš nitrilo – žmogaus gaminamo kaučiuko, kurio sudėtyje nėra latekso. Jis yra iš anksto lubrikuotas.

By Domas